Loading...
Nápověda

Linux


Linux je operační systém, který je velmi často používán právě do serverů. Jeho hlavní výhodou je, že je dostupný zdarma, nebo za velmi malý poplatek (záleží na distribuci). Linux vymyslel Linus Torvalds, který vycházel z Minixu, což byl klon Unixu. Na bázi Unixu běží i další operační systémy, jako třeba FreeBSD. Linux jako takový je vlastně jenom jádro, ale pojmenovávají se tak i celé operační systémy, které na tomto jádru běží.

Hlavní komponentou Linuxu je Linux kernel, což je kernel operačního systému, který v roce 1991 vydal Linus Torvalds. Linux byl původně vyvíjen pro osobní počítače založené na architektuře X86. Od té doby se stal nejportovanějším operačním systémem – Linux se totiž objevil na výrazně více hardwarových platformách, než kterýkoliv jiný operační systém. Přes 90% 500 dnešních superpočítačů také běží na nějaké variantě Linuxu, včetně těch deseti nejvýkonnějších.

Na Linuxovém kernelu je postaven i operační systém Android, který se nachází na spoustě mobilních zařízeních – chytrých mobilních telefonech a tabletech. Verze Linuxu jsou k nalezení i na videoherních konzolích (např. PlayStation 3 využívá distribuci Yellow Dog), televizích, síťových routerech, telefonech apod. Velké adopce různých linuxových distribucí se linux dočkal díky rozšířenému trhu netbooků, u kterých byl linux zvolen jak pro svoji cenu (zdarma), tak pro svoji nízkou hardwarovou náročnost.

Linux vychází z Unixu, jehož vývoj začal už v roce 1969 v laboratořích AT&T. Prvního vydání se Linux dočkal v roce 1971. Tehdy byl celý napsaný v asembleru. V roce 1973 byl pak celý (kromě kernelu a I/O) přepsán do programovacího jazyka C. O deset let později, v roce 1983, začal tzv. GNU Project, jehož cílem bylo vytvořit kompletní softwarový operační systém na bázi Unixu, který by byl složen pouze ze zdarma dostupného softwaru.

Uživatelé mohou ovládat Linux buď přes příkazovou řádku (command line interface – CLI), nebo přes grafické rozhraní (graphical user integrace – GUI). Právě rozšíření uživatelsky přívětívých a moderních grafických rozhraních rozšíření Linuxu trochu pomohlo. Na desktopových počítačích jsou nejrozšířenějšími grafickými nadstavbami KDE Plasma Desktop, GNOME, nebo Xfce. Nejpopulárnější grafické nadstavby jsou ty, které se přibližují co nejvíc grafickému prostředí Microsoft Windows.

Linuxové distribuce jsou kolekcí systémového a aplikačního softwaru, který je dostupný zdarma. Dohromady pak společně s určitým grafickým rozhraním tvoří tzv. Linuxovou distribuci. Většina Linuxových distribucí je dostupná zcela zdarma, ale existují i takové, které jsou dostupné pouze za peníze.

Linux má naprosto jasnou převahu na serverech a u hostingových společností. Často se můžeme setkat také s FreeBSD linuxem, který využívá i Hosting Blueboard.cz. Velký podíl získává Linux i na mobilních zařízeních, především díky systému Android od Google. Android jako takový je založen na Linuxovém kernelu. Za úspěch Linuxu na mobilních zařízeních může jasně jeho nízká náročnost na hardware a nulová cena, podobně jako u netbooků.

© 2001-2023 Blueboard.cz s. r. o.