Loading...
Nápověda

API


API

API (zkratka Application Programming Interface) je specifikace, která slouží jako prostředník pro vzájemnou komunikaci softwarových komponentů. API může obsahovat specifikace například pro struktury dat, třídy objektů a proměnné. Samotná API může mít různé formy.

API by se dala rozdělit na dvě kategorie:

  • závislé na jazyku
  • nezávislé na jazyku

Závislé na jazyku – jedná se o API, které mohou být dostupné pouze za předpokladu, že se použije syntaxe a prvky konkrétního jazyka, díky čemuž je API pohodlnější k používání.

Nezávislé na jazyku – tyto API jsou napsané tak, aby se daly vyvolat z několika různých programovacích jazyků. API nezávislé na jazyku převládají u webových služeb – API tak není vázaná na konkrétní proces nebo systém a dá se vyvolat i vzdáleně. Příkladem je třeba web, který může určitá data zobrazit na mapě (např. uživatelské recenze). Je to možné jen díky tomu, že například Mapy Google mají API, která tuto funkcionalitu dovoluje.

Příkladem jednoho typu API je například API pro Miniaplikace Blueboard.cz, který najdete tady (musíte být do Miniaplikací přihlášeni).

© 2001-2022 Blueboard.cz s. r. o.