Loading...
Nápověda

WordPress


WordPress je pravděpodobně nejznámější a nejrozšířenější open source nástroj pro tvorbu webových stránek a blogů. Jde o systém pro správu obsahu, nebo-li CMS (Content Management System). WordPress přitom patří také k jednomu z nejstarších systémů, jeho tvůrci ho spustili už v květnu 2003. Za svoji více než desetiletou historii tak jde už o doladěný a dospělý systém s širokou nabídkou funkcí.

Svoji cestu začal WordPress jako čistě blogovací nástroj, aby během let přerostl v komplexní systém pro správu webového obsahu. Je tak lhostejno na co ho chcete použít, zřejmě byste těžko hledali uplatnění, které WordPress nezvládne. Vedle blogování ho můžete bez problémů použít pro malé i velké firemní weby, osobní stránky, portfolia, galerie fotek, nebo klidně i eshopy.

Za používání WordPressu jako takového se neplatí. Jde o otevřený software (open source), který lze bezplatně používat i pro komerční účely. Zdarma je dostupný na adrese wordpress.org, nebo samozřejmě také v rámci našeho hostingu v Administraci. Ke svému běhu WordPress potřebuje právě hosting splňující požadavky (PHP a MySQL) a doménu.

Díky své open source nátuře nemá WordPress na svědomí například nějaká korporace, ale komunita profesionálů a technologických nadšenců – na vývoji a udržování systému se tak ve větší či menší míře podílí stovky lidí z celého světa. Díky komunitě je WordPress také extrémně dobře rozšiřitelný a upravitelný. Uživatelé mají k dispozici desítky tisíc šablon a rozšíření, drtivá většina z nich je přitom dostupná zdarma.

Vedle tradičního wordpress.org koexistuje také webová varianta systému na wordpress.com, kde si můžete vytvořit web během chvilky a nepotřebujete k tomu hosting. Jde o trochu jiný WordPress s méně možnostmi a výrazně menší flexibilitou.

© 2001-2024 Blueboard.cz s. r. o.