Loading...
Nápověda

SPF záznam


Co je to SPF záznam

SPF záznam je specifický TXT záznam v DNS domény a používá se pro ověření správnosti odesílatele e-mailů. Slouží tedy jako určitá obrana proti e-mailovému spamu.

Funguje tak, že příjemce e-mailu si v DNS domény odesílatele najde SPF záznam a tam si ověří, že e-mail přišel od povoleného serveru.

Proč je důležité ho mít nastavený

Někteří příjemci mohou e-mail bez SPF ověření odmítnout. Takže pokud chcete, aby váš e-mail byl doručen spolehlivě a nebyl odmítán, je dobré si SPF záznam nastavit.

Jak si SPF záznam nastavím?

SPF záznam je pouze specifický druh TXT záznamu v DNS.

SPF záznam tedy vložíte v naší Administraci → Moje domény → (zvolte doménu) → DNS záznamy. Nebo použijete tlačítko Nastavit výchozí SPF záznam ve spodní části.

Vkládáte jej jako záznam typu TXT. Hodnota záznamu, pokud doména odesílá skrze naše servery bude vypadat takto:

v=spf1 a mx include:spf.blueboard.cz -all
Co tento zápis přesně znamená?

První část zápisu v=spf1 určuje že jde o spf záznam, prostřední část a mx include: definuje odkud je povoleno odesílat a poslední část ~all určuje, jak bude se zprávou naloženo.

  • -all (fail) striktně definuje odesílání pouze ze serverů uvedených v záznamu, pokud je zpráva odeslána z jiných nežli nadefinovaných serverů, zpráva bude příjemcem zamítnuta.
  • ~all (softfail) zprávu protistrana přijme, ale může ji označit jako spam, pokud bude mail poslaný z jiných než definovaných serverů.
  • ?all (neutral)

Kompletní propsání nově přidaného záznamu může trvat i několik hodin.

Pokud používáte u nás klientský server

zadáváte záznam vč. IPv4 adresy klientského serveru, například takto:

v=spf1 a mx include:spf.blueboard.cz ip4:123.456.789.1 -all
Používám i vlastní mailserver mimo Blueboard, jak ho do SPF přidám?

Pokud by Vaše doména pro odesílání používala také jiné mailservery nežli ty naše, určitě je do SPF záznamu přidejte. Nedoporučujeme však záznamy přidávat jako dva samostatné SPF záznamy, někteří příjemci by mohli takový mail vyhodnotit jako hrozbu a mail by poté mohli odmítnout.

Například při používání webového řešení Shoptet budete přidávat do zápisu před -all nebo ~all ještě text ve tvaru: include:_spf.myshoptet.com, celý zápis bude vypadat následovně:

v=spf1 a mx include:spf.blueboard.cz include:_spf.myshoptet.com -all

V případě přidávání IPv4 adresy serveru, zadáváte místo include: zápis ve tvaru ip4: například takto (samozřejmě s IPv4 adresou daného serveru):

v=spf1 a mx include:spf.blueboard.cz ip4:178.251.187.8 -all

© 2001-2024 Blueboard.cz s. r. o.