Loading...
Nápověda

IMAP a POP3


Dvě záhadná slůvka IMAP a POP3 jsou vlastně jenom dva možné způsoby, jak si vybírat e-mailovou poštu ze svého počítače. Vaše e-mailová schránka totiž ve skutečnosti není ve Vašem počítači, ale na serveru. A vy se k ní pouze připojujete pomocí tzv. e-mailového klienta, nejčastěji je to Outlook nebo Thunderbird či Apple Mail. IMAP a POP3 jsou potom způsoby, jak se k této schránce na serveru připojit.

Pojďme se podívat, jaké jsou v nich rozdíly:

POP3

Pokud si ve svém e-mailovém klientu nastavíte, že chcete poštu vybírat pomocí POP3, tak tento klient se jednou za několik minut připojí k Vaší schránce na serveru, vybere všechny zprávy v doručené poště a stáhne Vám je do klienta. Na serveru potom tyto zprávy smaže (pokud nenastavíte zachování kopie na serveru). To má samozřejmě spoustu nevýhod, protože se ke své schránce třeba nemůžete připojit odjinud. Teda můžete, ale nebudou v ní aktuální zprávy, protože budou stažené jinam a smazané. Také nikdy nesesynchronizujete složku pro odeslanou poštu, každé zařízení bude mít pouze tu svou lokálně odeslanou poštu. Tento způsob se hodí v případě že schránku používáte pouze na jednom zařízení.

IMAP

IMAP zase funguje tak, že ve schránce na serveru vše nechává a Vy se tam pouze pomocí e-mailového klienta připojujete a pracujete s e-maily tam. Výhodou je, že ať se připojíte odkudkoli kdykoli, vždy vidít e-maily aktuální tak, jak jste je naposledy zanechali. Například vyřídíte několik e-mailů v práci a pak se ke schránce připojít z jiného počítače doma a můžete vyřídit zbytek.

Určitě doporučujeme používat tento způsob připojení.

© 2001-2024 Blueboard.cz s. r. o.