Loading...
Nápověda

IMAP a POP3


Dvě záhadná slůvka IMAP a POP3 jsou vlastně jenom dva možné způsoby, jak si vybírat e-mailovou poštu ze svého počítače. Vaše e-mailová schránka totiž ve skutečnosti není ve Vašem počítači, ale na serveru. A vy se k ní pouze připojujete pomocí tzv. e-mailového klienta, nejčastěji je to Outlook nebo Thunderbird či Apple Mail. IMAP a POP3 jsou potom způsoby, jak se k této schránce na serveru připojit.

Pojďme se podívat, jaké jsou v nich rozdíly:

POP3

Pokud si ve svém e-mailovém klientu nastavíte, že chcete poštu vybírat pomocí POP3, tak tento klient se jednou za několik minut připojí k Vaší schránce na serveru, vybere všechny zprávy v doručené poště a stáhne Vám je do klienta. Na serveru potom tyto zprávy smaže. To má samozřejmě spoustu nevýhod, protože se ke své schránce třeba nemůžete připojit odjinud. Teda můžete, ale nebudou v ní aktuální zprávy, protože budou stažené jinam a smazané.

IMAP

IMAP zase funguje tak, že ve schránce na serveru vše nechává a Vy se tam pouze pomocí e-mailového klienta připojujete a pracujete s e-maily tam. Výhodou je, že ať se připojíte odkudkoli kdykoli, vždy vidít e-maily aktuální tak, jak jste je naposledy zanechali. Například vyřídíte několik e-mailů v práci a pak se ke schránce připojít z jiného počítače doma a můžete vyřídit zbytek.

Určitě doporučujeme používat tento způsob připojení.

© 2001-2023 Blueboard.cz s. r. o.