Loading...
Nápověda

Spam


Spam je využívání systému elektronické komunikace (nejen emaily, ale také zpráv, komentářů, spam na sociálních sítích a dalších způsobů komunikace) pro zasílání nevyžádaných zpráv a sdělení. Jednou z nejrozšířenějších a nejznámějších forem spamu je e-mailový spam – nejčastější jsou případy, kdy podvodné e-maily nabízí různé druhy lékařských přípravků, nabídky prací, snadné možnosti jak získat velké množství peněz apod.

E-mailový spam

E-mailový spam, též známý například jako junk e-mail, je formou spamu, kdy se odešle stejná, nebo téměř stejná zpráva mnoha příjemcům. E-mailový spam chodí bez vyžádání, není odpovědí na nic a může obsahovat reklamní sdělení, podvodné informace a potenciálně nebezpečné odkazy.

Spamu ve formě e-mailů neustále přibývá a o více jak 80 procent e-mailového spamu se starají tzv. botnety. Botnet je síť virem napadených počítačů. Spameři získávají e-maily z webových stránek, chatů, seznamů zákazníků, adresních knih jednotlivých uživatelů a z dalších míst.

Odhaduje se, že v první polovině roku 2010 tvořil spam až 92 procent všech odeslaných e-mailů. A až 81 procent všech spamů tvoří reklamy na léky, nejčastěji na viagru. Mezi další spamové nabídky patří různé repliky (např. hodinek), přípravky a návody na hubnutí, kasína a další podvodné nabídky.

Instant Messaging spam

Spamem jsou kromě e-mailu často postihovány i systémy pro zasíláný rychlých zpráv, nebo-li instant messaging (IM) – jedná se například o ICQ, AIM, Yahoo! Messenger, Windows Live Messenger, Facebook chat apod.

Někteří poskytovatelé IM mají veřejně dohledatelné databáze uživatelů a to včetně jejich věku, pohlaví, bydliště a dalších informací, což je pro spamery zajímavým cílem. Přes IM program pak uživatelům chodí podobné zprávy jako v případě e-mailového spamu – nabídky levných léků a přípravků, možnost jak rychle získat velké obnosy peněz, podvodné nabídky práce apod.

Spam na diskuzních fórech

Diskuzní fóra, wiki systémy, návštěvní knihy a také blogy jsou častým terčem tzv. komentářového spamu – spamboti registrují na jednotlivých webech účty, které pak píší do diskuze reklamní či jiné podovdné zprávy, často s odkazy na jiné weby. Opět se jedná o tradiční kombinaci tipů jak zhubnout, pornografie, gambling, nabídek na léky apod.

Ve spamových komentářích bývají často pouze odkazy, nebo odkazy s malým množstvím textu. Automatizované spam filtry rozpoznávaly časté publikování komentářů pouze s odkazy na externí stránky a tak se lze často setkat se spam komentáři, které obsahují i více textu, nebo mají odkazy na podvodné či reklamní weby uvedené v tzv. podpisu daného příspěvku.

Spam blogy

Spam blogy, nebo-li blogy vytvořené pouze ke spamování, jsou automaticky vytvořené blogy s velkým množstvím odkazů, které nutně nemusí obtěžovat uživatele, ale slouží k podvodnému zvyšování pageranku jiných webů, které se díky tomu mohou dostat na vyšší pozice ve vyhledávačích.

Často tak mohou vznikat tisíce blogů na stejné téma s podobnými adresami, s velkou databází klíčových slov a frází a s velkým množstvím odkazů.

Spam v online hrách

Online hry (MMO, často konkrétně žánr MMORPG) umožňují hráčům komunikovat mezi sebou jak hlasově, tak pomocí textu. Komunikace v online hrách může probíhat mezi dvě hráči, skupinou hráčů, nebo mezi celou oblastí či serverem.

Spameři tak v online hrách často zakládají virtuální postavy, které neslouží k hraní hry, ale pouze k posílání vzkazů jednotlivým hráčům i k veřejným zprávám. Mezi klasické reklamní zprávy o viagře a penězích se často nabízí prodej virtuální měny dané hry za reálné peníze. Oblíbenou formou je také spamování ohledně prodeje virtuálních herních předmětů, či jiných herních služeb.

© 2001-2024 Blueboard.cz s. r. o.